Yürüyen Merdiven ve Yürüyen Bantların Periyodik Kontrolü

Yürüyen merdivenler ve yürüyen bant sistemleri, modern yaşamın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Alışveriş merkezlerinden havaalanlarına, metro istasyonlarından iş merkezlerine kadar birçok alanda karşımıza çıkan bu sistemler, insanların hızlı ve rahat bir şekilde hareket etmelerini sağlıyor. Ancak, yürüyen merdiven ve yürüyen bant sistemlerin güvenli ve kesintisiz çalışabilmesi için 25.04.2013 tarihli 28628 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanan İş Ekipmanlarının kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereğince  yılda en az 1 defa periyodik kontrolünün yapılması gerekmektedir. Kontrol sıklığı, yürüyen merdivenlerin kullanım yoğunluğuna ve çevresel şartlara göre arttırılabilir.

Bu yönetmeliğin yasal dayanaklarından biri olan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, periyodik kontrollerin yapılmaması durumunda idari para cezası öngörmektedir. 18 Şubat 2022 tarihinde Resmî Gazete ’de yayımlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında Yürüyen Merdiven ve Yürüyen Bant periyodik kontrollerinin akredite kuruluşlarca yapılması zorunlu olmuştur.

Yürüyen merdivenler ve yürüyen bantların periyodik kontrolleri, olası kazaların önlenmesi ve kullanıcıların güvenliğinin sağlanması için kritik bir rol oynamaktadır. Ayrıca bu kontrollerin zamanında ve yetkili kişilerce yapılmasından yürüyen merdiven veya bantın bulunduğu yapının sahibi veya onun yetkilendirdiği tesis işleticisi sorumludur.

Düzenli yapılan periyodik kontroller, yürüyen merdiven ve yürüyen bant sistemlerinin arızasız ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Mekanik ve elektriksel bileşenlerin kontrol edilmesi, olası arızaların erken tespit edilmesine ve önlenmesine yardımcı olur. Böylece, sistemler daha uzun süre sorunsuz bir şekilde hizmet verebilir. Ayrıca, ani arızalar nedeniyle oluşabilecek uzun süreli kesintilerin önüne geçilmiş olur.

Periyodik Kontrollerin Aşamaları

Makine Emniyeti Yönetmeliği (2006/42/AT) çerçevesinde CE belgelendirilmesi gerçekleştirilen yürüyen merdiven ve bantların montaj, test ve periyodik kontrolleri EN 115 standardına göre yapılmaktadır. Periyodik kontroller sırasında yürüyen merdiven ve yürüyen bant sistemleri detaylı bir incelemeden geçirilir. İşte bu kontrollerin bazı temel aşamaları ise şunlardır:

  1. Genel İnceleme: Tüm mekanik ve elektriksel bileşenler gözden geçirilir, temizlik ve genel düzen kontrolü yapılır.
  2. Güvenlik Kontrolleri: Acil durdurma düğmeleri, güvenlik sensörleri, basamaklar ve korkuluklar test edilir.
  3. Mekanik Kontroller: Zincirler, dişliler, kayışlar ve diğer mekanik parçalar kontrol edilir ve yağlama noktaları incelenir.
  4. Elektriksel Kontroller: Elektrik panosu, kablolar, motor ve kontrol ünitesi test edilir.
  5. Fonksiyonel Testler: Başlatma, durdurma ve acil durum prosedürleri test edilerek performans değerlendirilir.
  6. Raporlama ve Dokümantasyon: Yönetmelik kapsamında tespit edilen sorunlar ve yapılan düzeltmeler detaylı bir şekilde periyodik kontrol raporunda belirtilir.

Güvenli ve kesintisiz kullanım için yürüyen merdiven ve yürüyen bant sistemlerinizin periyodik kontrollerini düzenli yaptırın!  SZUTEST, uzman teknik ekibiyle yürüyen merdiven ve yürüyen bant sistemlerinizin periyodik kontrollerini profesyonel bir şekilde gerçekleştirmektedir.

A-Tipi Muayene kuruluşu olarak akreditasyon kapsamımızda bulunan yürüyen merdiven ve bant periyodik kontrollerini alanında tecrübeli ve uluslararası deneyime sahip personelimizle yerine getirmekteyiz.