Takım Tezgahları Periyodik Kontrolü

Takım tezgâhları, üretim ve işleme işlemlerinde kullanılan kritik ekipmanlardır ve güvenli ve verimli çalışabilmeleri için düzenli periyotlarla kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bu kontroller, tezgahların mekanik, elektriksek ve hidrolik bileşenlerinin titizlikle gözden geçirilmesini içerir. Periyodik kontrol bu ekipmanların güvenliğini sağlamak, ömrünü uzatmak ve üretim sürekliliğini temin etmek amacıyla yapılır. 

Takım tezgâhları, talaşlı veya talaşsız imalat sektöründe bir malzemeye şekil vermek amacıyla kullanılan ve kullanım biçimine göre adlandırılan ekipmanlardır. Takım tezgâhları, ne zaman ve hangi standarda göre imal edilmiş olursa olsun, günümüz teknolojisi ile güvenlik donanımları arttırılmalı, standartlarına uygun olarak kontrol edilmeli, operatör güvenliği ön planda tutulacak şekilde sürekli iyileştirmeler ile önlemler alınmalıdır. 

Takım tezgahlarınızın  yüksek performansta çalışmasını ve İş Güvenliği ve Kanunu ve ilgili yönetmeliklerim gerekliliklerine uyum sağlamak için yılda en az bir (1) kere periyodik kontrollerini yaptırmalısınız.  

Bu periyodik kontroller;

  • İş sağlığı ve Güvenliği Kanunu,
  • İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şarları Yönetmeliği,
  • İlgili ulusal ve uluslararası standartlara göre yapılmalı ve raporlanmalıdır. 

Takım tezgahlarının periodik kontrolleri yasal bir zorunluluk olmakla birlikte aynı zamanda can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından kritik öneme sahiptir. 

Takım tezgahların periyodik kontrolleri aşağıda ki işlemleri içermektedir:

  • Tezgâhın dış görünümü, bağlantı elemanları, koruyucu donanımlar ve güvenlik ekipmanlarının kontrolü yapılır.
  • Tezgâhın çalışma performansı değerlendirilerek, hareketli parçaların işlevselliği ve doğruluğu kontrol edilir.
  • Elektrik bağlantıları, motorlar ve kontrol ünitelerinin güvenliği ve verimliliği test edilir.
  • Hidrolik ve Pnömatik sistemler kontrol edilir. Basınç, sızıntı ev sistem performansı incelenir. 
  • Son aşamada ise tespit edilen eksikliler ve gerçekleştirilen işlemler detaylı bir rapor halinde sunulur. 

SZUTEST olarak, takım tezgahlarının periyodik kontrollerini alanında uzmanlaşmış kadromuz ile gerçekleştirmekteyiz. Detaylı bilgi ve başvuru için hemen bizimle iletişime geçin!