Bacaların Periyodik Kontrolü ve Baca Proje ve Montaj Uygunluk Muayeneleri

Yakıcı sisteminin sonunda bulunan ve parçası olan bacalar, çevre güvenliği ve insan sağlığı açısından şehir içi risklere sahip mekanik tesisat unsurudur. Çevre ve insan sağlığı için bacaların imalat, montaj ve hesaplarının doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Doğru baca tasarımı enerji verimliliği, yangın tehlikesi ve karbonmonoksit zehirlenmeleri gibi önem addeden konularda koruma sağlar.

Bacaların tasarımının önemli olması kadar bacaların montajlarının, bu tasarıma uygun şekilde yapılması gerekmektedir. Yapılan montaj sonrasında, bacaların güvenli çalışmaları hususunda, sızdırmazlık testleri yapılmalıdır. Bacaların sızdırmazlık testleri TS EN 15287-1\2 standartları kapsamında yapılır. Sızdırmazlık testleri için bacanın erişilebilir muayene kapakları olmalıdır.

TS 7363 Doğalgaz- Bina iç tesisatı projelendirme ve uygulama kuralları standardı ve Türkiye Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik gereği, bacalar periyodik olarak yıllık kontrol edilmelidir. İşletmeye ilk kez açılacak bacalarda, TS 7363 Doğalgaz- Bina İç Tesisatı Projelendirme ve Uygulama Kuralları standartı gereği, sızdırmazlık testleri ve hesaplarının kontrolleri yapılmalıdır.

Sağlığınız için bacalarınızı yılda en az 1 kere mutlaka muayene ettirin! Bacaların periyodik kontörlü ile ilgili detaylı bilgi ve başvuru için hemen uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.