GMP (+) Belgesi

GMP (+) Belgesi Nedir?

GMP + Belgesi; hayvan yemlerinin güvenli olarak piyasaya sürülmesi ve kontrolünün yapılması adına hazırlanan bir belgedir. 1992 yılında Hollanda Yem Endüstricileri‘ nin birlikte hazırladığı bir standart belgesidir.

Yem ve yem katkı maddeleri, hayvansal menşei ürünler için kalite güvence anlamında çok önemli bir faktördür. GMP+ (İyi Üretim Uygulamaları Sistemi), yemin üretimi esnasında, yem üretimi zincirinde gıda güvenliği kapsamında her aşamada temin etmek için tasarlanmıştır.  ‘’Productshap Diervoeder“ adında Hollanda’da kurulmuş olan organizasyon 90lı yılların başlarında yem üreticileri için bir standart geliştirmiştir ve bu standart GMP+ için temel oluşturmaktadır. GMP+ standardı, iyi üretim uygulamalarının prensiplerini ve HACCP’ in barındırmış olduğu kavramın prensiplerini kapsamaktadır. GMP+, başlangıçta sadece Hollanda sistemini temel alan bir standart olsa bile, çok kısa sürede uluslararası seviyeye ulaşan ve tüm dünyadaki üreticilere hitap eden bir standart haline dönüşmüştür.

GMP (+) Plus Standardı Nedir?

GMP Plus standardı, yemlerin iyi üretim uygulamaları ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde üretilmesini sağlamak ve yem işletmecilerini bilgilendirmek amacıyla oluşturulan bir standarttır.

GMP-faGMP Plus (+) Standardının Amacı Nedir?

GMP Plus (+) standardı, yemlerin kurallarına uygun bir şekilde üretilmesini temin etmek ve yem işletmeci kuruluşlarına bilgilendirmek için hazırlanan bir standarttır.

Yem güvenilirliğinin temin edilmesi adına, yem işletmeci kuruluşlarının iyi üretim uygulamalarını baz alarak üretimde bulunmasını ve yem hijyeni adına gerekliliklerin tümünü tedarik etmesi konusunda işletmeci kuruluşlara yardımcı olmaktır. Standart, hayvanlar adına, gıda amaçlı karma yem ve premiks üretimini kapsamına almaktadır. Standart, sadece endüstriyel karma yem ve premiks üretiminden ziyade aynı zamanda kendi işletmesinde beslediği hayvanlar için yem katkı ve premiks uygulayarak karma yem üretiminde bulunan yetiştirici kişileri veya üreticileri de kapsamaktadır.

Kimler GMP+ belgelendirme kapsamı altındadırlar?

GMP+ standardı, özellikle yem endüstrisi için geliştirilmiş bir standarttır. GMP+ ağırlıklı olarak, yem üretim tesisleri, depolama, taşımacılık, personel alımı, prosedürler ve dokümantasyonlar için gereksinimleri tanımlamakta ve vurgulamaktadır. Eğer kuruluşunuz, yem zinciri içerisinde yer alıyorsa, GMP+ prensiplerine göre belgelendirilebileceğinize işarettir.

Ham ürünlerin üretici kuruluşlarında hayvan yemi ve yem içeriklerinin üretici kuruluşlarına kadar ve Hollanda yem sanayicileri ile ticarette bulunan dağıtıcı kuruluşlarda dâhil olmak üzere, tüm yem ürünü akışı sağlayan kuruluşlar almalıdır. GMP+ üç sene geçerli olan bir belgedir. Senelik gözetim denetimleri şeklinde denetimler gerçekleştirilir. Bu denetimlerin amacı ilk belgelendirmede uygunluğu tetkik edilen GMP+ gereksinimlerinin devam ettirildiğinden emin olmaktır.

gmp-internationalGMP+ Yem Belgelendirme Sistemi

GMP Plus Belgesi; hayvan yemlerinin güvenli olarak piyasaya sürülmesi ve kontrolünün yapılması adına hazırlanan bir belgedir.

A – Belgeleri (Dokümanları)
GMP + FC sistemi kapsamında genel katılım koşulları

B – Belgeleri
Normatif belgeler, ekler ve ülkesel olarak notlar, GMP + Yem Güvenlik Güvencesi – FDA Yem Güvenilirlik Güvencesi

C – Belgeleri
GMP + FC sisteminin

D – Belgeleri
GMP + ihtiyaçlarının uygulamaları ile kuruluşlara yardımcı olacak şartlar

GMP+ Belgesi Nasıl Alınır?

Belgelendirme işlemi birkaç süreçten meydana gelmektedir. Yeni müracaatlar adına denetim zamanının analiz edilmesi ve denetim zamanının tahmini gerçekleşecektir. Kabul edilmesinin ardından uzman denetçilerimiz işletmenizde belge denetimi gerçekleştirecektir. Gıda sektöründe yer alan işletmeler, sözleşmeli denetçi tarafından yapılan denetimi tatmin edici bir biçimde geçmesinin ardından belgeye sahip olur. Belge vermemizin ardından, belgelendirme aşaması, işletmenin hayvan yemi ürünleri adına GMP + standardında detaylı şekilde ifade edilen koşullar uyup uymadığını tespit etmek adına yapacağımız senelik denetimi kapsamaktadır. GMP + belgesi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Szutest Uygunluk Değerlendirme ve test danışmanlığı kuruluşumuzun uzmanları ile görüşebilirsiniz.