EXPROOF EKİPMANLARIN PERİYODİK KONTROLÜ

Exproof Ekipman Nedir?

Exproof (explosion proof) ekipman patlamaya karşı dayanıklı ekipmanlardır. Patlayıcı ortamlarda patlama riskinin engellenmesi için  exproof ekipman kategorisi, koruma sınıfı ve muayenesi yapılmalıdır. Tehlikeli bir alanda exproof ekipmanlar sıcaklık farkları, basınç, aşındırıcı ortam, boyama, toz, kir, korozyon, aşındırıcı kimyasallar, su ve nem, darbe vb. gibi çevre şartlarından olumsuz yönde etkilenebilirler.

Exproof Ekipman Nerelerde Kullanılır?

Petrol, petrol ürünleri, LPG, doğal gaz, benzin istasyonları, kimyasal üretim yapan ve kimyasallarla çalışan endüstriyel tesisler, madenler, mobilya fabrikaları, silolar, fabrikalar vb. gibi çalışma alanlarında patlayıcı ortam riski bulunan birçok farklı alanda kullanılır.

Exproof Ekipmanların Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Exproof kontrol faaliyeti gözle muayene, yakından muayene, ayrıntılı muayene, başlangıç muayenesi periyodik olarak yapılmaktadır. Exproof ekipman muayenesi, uzman mühendis ekibiyle detaylı şekilde kontrol ve muayeneleri yapılmaktadır. Exproof ekipmanlardaki en ufak ihmal geri dönüşü olmayan can ve mal kaybına sebep oluşturabilecek sonuçlar doğurabilir.

Exproof Ekipman Kontrollerini Yaptırmak Zorunlu Mudur?

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği Madde 7/A uyarınca patlayıcı ortamda kullanılan iş ekipmanlarının uygunluk kontrolleri, iş ekipmanlarının ilk kurulumu da dahil olmak üzere ekipmanın türüne göre öngörülen aralıklarla yapılmalıdır.

SZUTEST olarak, Exproof ekipmanların periyodik kontrol ve muayenesini alanında uzman ve tecrübeli personel kadromuzla, mevzuat ve standartların gerekliliklerine göre gerçekleştirmekteyiz.

 

Patlayıcı ortamlarda kullanılan elektrikli ekipman ve tesisata yani exproof cihazlara ilişkin olarak mevzuat hükümleri aşağıdaki gibidir:

  • 30/06/2016 tarihli ve 29758 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanan “Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler ile ilgili Yönetmelik (2024/34/AB) kapsamında yer alan iş ekipmanlarının periyodik kontrolü, muayene ve testlere ilave olarak anılan yönetmeliğe uygunluğunun kontrolünü kapsar.
  • TS EN 60079-17, Patlayıcı Gaz Ortamlarında Kullanılan Elektrikli Cihazlar Bölüm 17: Tehlikeli Alanlarda Elektrik Tesislerinin Muayenesi ve TS EN 60079-14, Patlayıcı Gaz Ortamlarında Kullanılan Elektrikli Cihazlar Bölüm 14: Tehlikeli Alanlardaki Elektrik Tesisatı standartlarına uygun olarak yapılır.

 

Exproof ekipmanların periyodik kontrolü için teklif ve detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın!