EXPROOF EKİPMANLARIN PERİYODİK KONTROL VE MUAYENESİ

PATLAYICI ORTAM NEDİR?

Patlayıcı, parlayıcı ve yanıcı nitelikteki gaz, buhar ve tozun hava ile karışarak patlama ihtimalini meydana getirdiği ortama “patlayıcı ortam” olarak tanımlanmaktadır.

Patlayıcı ortam tehlikesi için patlayıcı madde, hava ve ateş kaynağının aynı anda oluşması gereklidir.

  • Gaz – Hava Karışımı
  • Toz – Hava Karışımı
  • Buhar – Hava Karışımı

EXPROOF EKİPMAN NEDİR?

Exproof (Explosion Proof) ekipman patlamaya karşı dayanıklı ekipmanlardır. Patlayıcı ortamlarda patlama riskinin engellenmesi için  Exproof ekipman kategorisi, koruma sınıfı ve diğer parametrelere göre seçilen Exproof ekipman kullanılmalıdır ve belirlenen periyotlarda muayenesi yapılmalıdır.

Tehlikeli bir alanda Exproof ekipmanlar sıcaklık farkları, basınç, aşındırıcı ortam, boyama, toz, kir, korozyon, aşındırıcı kimyasallar, su ve nem, darbe vb. gibi çevre şartlarından olumsuz yönde etkilenebilirler.

EXPROOF EKİPMAN NERELERDE KULLANILIR?

Petrol, petrol ürünleri, LPG, doğalgaz, benzin istasyonları, kimyasal üretim yapan ve kimyasallarla çalışan endüstriyel tesisler, madenler, mobilya fabrikaları, silolar, fabrikalar vb. gibi çalışma alanlarında patlayıcı ortam riski bulunan birçok farklı alanda kullanılır.

EXPROOF EKİPMANLARIN PERİYODİK KONTROL VE MUAYENESİ

Exproof muayene faaliyeti gözle muayene, yakından muayene, ayrıntılı muayene, başlangıç muayenesi periyodik olarak yapılmaktadır.

Exproof ekipman muayenesi, uzman mühendis ekibiyle detaylı şekilde kontrol ve muayeneleri yapılmaktadır. Exproof ekipmanlardaki en ufak ihmal geri dönüşü olmayan can ve mal kaybına sebep oluşturabilecek sonuçlar doğurabilir.

EXPROOF EKİPMAN KONTROLLERİNİ YAPTIRMAK ZORUNLU MUDUR?

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği Madde 7/A uyarınca patlayıcı ortamda kullanılan iş ekipmanlarının uygunluk kontrolleri, iş ekipmanlarının ilk kurulumu da dahil olmak üzere ekipmanın türüne göre öngörülen aralıklarla yapılmalıdır.

SZUTEST olarak, Exproof ekipmanların periyodik kontrol ve muayenesini alanında uzman ve tecrübeli personel kadromuzla, mevzuat ve standartların gerekliliklerine göre gerçekleştirmekteyiz.

Teklif ve detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın!

TS EN 60079-17, Patlayıcı Gaz Ortamlarında Kullanılan Elektrikli Cihazlar Bölüm 17: Tehlikeli Alanlarda Elektrik Tesislerinin Muayenesi.

TS EN 60079-14, Patlayıcı Gaz Ortamlarında Kullanılan Elektrikli Cihazlar Bölüm 14: Tehlikeli Alanlardaki Elektrik Tesisatı

6331 Sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanunu