EN 1090-1, EN 1090-2 ve EN 1090-3 Standartlarına Göre CE Belgelendirme

Her geçen gün Çelik ve Alüminyum yapıların yaygınlaşması ile yapısal metal ürünlerin önemi artmaktadır. Bu anlamda, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yayımlanan ve ülkemizde de uygulaması zorunlu olan 305/2011/AB Yapı Malzemeleri Yönetmeliği altında, EN 1090-2’ye göre üretilen Çelik konstrüksiyonlar ve EN 1090-3’e göre üretilen alüminyum konstrüksiyonlar, EN 1090-1 standardına göre uygunluk değerlendirmeye tabii tutulmakta ve belgelendirilmektedir.

Bu ürünleri üreten imalatçılar yönetmeliğin ve standardın gerekliliklerini karşılayan uygunluk değerlendirme ve belgelendirme süreçlerini tamamlamak ve bu doğrultuda ürünlerine yönetmelik gereği CE işareti iliştirmek ile yükümlüdürler.

Uzun yıllardan beri yapısal metal ürünlerde vermiş olduğumuz uygunluk değerlendirme ve CE markalama maksatlı belgelendirme hizmetlerimizin bize verdiği deneyim sayesinde EN 1090 standardı konusunda da yetkin ekiplerimiz ile sektör taleplerini karşılamaktayız.

Bu alanda faaliyet gösteren üreticiler, EN 1090-2 ve EN 1090-3 standardında belirtilen teknik gerekliliklere ek olarak EN 1090-1 standardında anlatılan Fabrika Üretim Kontrol sistem gereksinimlerini yerine getirmelidirler. Bu sayede son kullanıcıya sunulan her ürünün performanslarının kalıcılığını sağlamış oluyorlar.

EN 1090-2 ve EN 1090-3 İmalat Gözetimleri

Ürünlerin fabrika imalat aşamasındaki CE işaretlenmesinin de ötesinde, özel şartnamelerle belirlenmiş konstrüksiyon projelerinde şantiye kısmını da içeren montaj ve kaynak kontrolleri gerçekleştirilebilmektedir.

Szutest olarak; EN 1090-2 ve EN 1090-3 standartlarına göre saha montajı yapılan her türlü Çelik veya alüminyum konstrüksiyon projesinde muayene ve gözetim faaliyetleri gerçekleştirmekteyiz. Özellikle endüstriyel tesisler, alışveriş merkezleri, binalar veya enerji santralleri gibi yapılarda tercih edilen bu tip gözetimler sayesinde, proje sahibi firma ve yüklenici arasında tam bir güven ağı oluşturuyoruz.

Akredite Hizmetler

Szutest EN 1090-2 ve EN 1090-3 standartlarına ek olarak aşağıda sıralanmış olan standartlarda da akredite şekilde muayene hizmetleri sunmaktayız.

AWS D.1.1 Çelik Mazlemeler için Yapısal Kaynak

AWS D.1.5 Çelik Köprüler için Yapısal Kaynak

AWS D.1.6 Paslanmaz Çelik için Yapısal Kaynak

AWS D.1.2 Alüminyum Malzemeleri için Yapısal Kaynak