Personel Belgelendirme ve Kaynakçı Sertifikalandırma

Her türlü ürünün üretim kalitesi ve işletmenin sürdürebilirliği o süreçte görev alan personelin yetkin ve yeterli olmasına bağlıdır. Bir çok üretim prosesi  içerisinde ne önemli süreç kaynaklı parçaların üretildiği süreçtir, bu doğrultuda kaynak prosesi özel bir proses olmakla birlikte en kritik kontrolleri ve önlemleri de gerekli kılmaktadır.

Kaynak, üretimde önemli rol oynayan bir üretim yöntemidir. Basit konstrüksiyonlardan riskli konstrüksiyonlara, merdivenler, binalar, çelik yapılar, vinçler, köprüler, boru hatları, basınçlı kaplar, taşıma ve kaldırma ekipmanları gibi konstrüksiyonların imalatının önemli bir kısmını oluşturur. Bu sistemlerde kaynaklı imalat kalitesi çok kritik bir unsurdur.

Kaynaklı imalatta kalitenin sağlanması ve kaynak hatalarının önlenmesi için:

  • Eğitimli ve sertifikalı üretim personeli için kaynakçı sertifikalandırma
  • Kalitesi güvence altına alınmış malzeme kullanımı;
  • Onaylanmış talimatlarla çalışılması;
  • Kaynak işleminin çok sıkı kontrol altında tutularak uygulanması;
  • Kontrolü gerçekleştirecek personelin uygun nitelikte olması ve yetkilerle donatılması;
  • Önleyici faaliyetler ve sürekli iyileşmenin sağlanması gerekmektedir.

Bu unsurları etkileyen işlemlerin en etkin şekilde yapıldığından emin olunması ve işlemin bütün aşamalarında uygun kontrollerin, muayenelerin yapılması önemlidir.

İmalatçı, yetkin, eğitimli ve sertifikalı üretim personeli kullanımı kapsamında sertifikalı kaynakçı kullanmalıdır.

SZUTEST olarak bu alanda sizlere; EN 9606-1, EN ISO 9606-2, ASME Sec. IX, AWS D.1.1, AWS D.1.2, AWS D.1.5, AWS D.1.6, API 1104, EN13067 standartlarına göre Kaynakçı; EN 14732 standardına göre Kaynak Operatörü ve EN13133 standardına göre Lehimci Sertifikası hizmeti sağlamaktayız. 

İmalatçı, uyguladığı kaynak prosesi sırasındaki çevre ve kaynak koşulları göz önüne alınarak ana metal ve sarf malzemesinin sağladığı mekanik karakteristiği bilmelidir. SZUTEST olarak bu alanda sizlere,

EN ISO 15614, ASME Sec. IX, AWS D.1.1, AWS D.1.2, AWS D.1.5, AWS D.1.6, API 1104 standartlarına göre Kaynak Prosedür Şartnamesi Onayı (WPQR), EN13134 standardına göre Lehim Prosedür Şartnamesi Onayı (BPQR) hizmeti sağlamaktayız.

SZUTEST > Personel Belgelendirme