Otomotiv

Tip Onay Belgesi

Onay kuruluşunun belli bir araç, sistem, aksam veya ayrı teknik ünite tipinin, ilgili resmi standartlara uygun olarak imal edildiğini ve onaylandığını resmi olarak bildiren belgeyi ifade eder.

Yolcu taşıma amacıyla tasarımlanmış ve imal edilmiş, sürücü koltuğuna ilave olarak en fazla sekiz kişilik oturma yeri olan motorlu araçlardır.

Verdiğimiz Hizmetler

M1 kategori araçların, Türkiye ve diğer AB ülkelerinde geçerli tam Araç ve çok aşamalı araç tip onayını (EU 2018/858) ve bu araçlara ait sistem ya da aksamlarının komponent onayları

CoP

M2 Kategorisi: Yolcu taşıma amacıyla tasarımlanmış ve imal edilmiş, sürücü koltuğuna ilave olarak sekizden fazla oturma yeri olan ve azami kütlesi 5 ton’u aşmayan motorlu araçlar.

M3 Kaegorisi: Yolcu taşıma amacıyla tasarımlanmış ve imal edilmiş, sürücü koltuğuna ilave olarak sekizden fazla oturma yeri olan ve azami kütlesi 5 ton’u aşan motorlu araçlar.

Verdiğimiz Hizmetler

M2 ve M3 kategori araçların, Türkiye ve diğer AB ülkelerinde geçerli tam Araç ve çok aşamalı araç tip onayını (EU 2018/858) ve bu araçlara ait sistem ya da aksamlarının komponent onayları

COP

O1 Kategorisi: Azami kütlesi 0,75 ton’u aşmayan römorklar.

O2 Kategorisi: Azami kütlesi 0,75 ton’u aşan, 3,5 ton’u aşmayan römorklar.

O3 Kategorisi: Azami kütlesi 3,5 ton’u aşan, 10 ton’u aşmayan römorklar.

O4 Kategorisi: Azami kütlesi 10 ton’u aşan römorklar.

Verdiğimiz Hizmetler

Türkiye ve diğer AB ülkelerinde geçerli araçların test ve tip onayını (EU 2018/858), ve bu araçlara ait sistem ya da akşamların test ve onay hizmetini vermekteyiz

COP

N Kategorisi: Yük taşıma amacıyla tasarımlanmış ve imal edilmiş, en az dört tekerlekli motorlu araçlar.

N1 Kategorisi: Yük taşıma amacıyla tasarımlanmış ve imal edilmiş, azami kütlesi 3,5 ton’u aşmayan motorlu araçlar.

N2 Kategorisi: Yük taşıma amacıyla tasarımlanmış ve imal edilmiş, azami kütlesi 3,5 ton’u aşan, 12 ton’u aşmayan motorlu araçlar.

N3 Kategorisi: Yük taşıma amacıyla tasarımlanmış ve imal edilmiş, azami kütlesi 12 ton’u aşan motorlu araçlar.

Verdiğimiz Hizmetler

N1,N2,N3 kategori araçların, Türkiye ve diğer AB ülkelerinde geçerli tam Araç ve çok aşamalı araç tip onayını (EU 2018/858) ve bu araçlara ait sistem ya da aksamlarının komponent onayları

COP

T1 kategorisi:, sürücüye en yakın dingilin minimum iz genişliği 1150 mm’den az olmayan, çalışır durumdaki yüksüz kütlesi 600 kg’dan fazla olan ve alt açıklığı 1000 mm’den fazla olmayan tekerlekli traktörleri kapsar.

T2 kategorisi: minimum iz genişliği 1150 mm’den az olan, çalışır durumdaki yüksüz kütlesi 600 kg’dan fazla olan ve alt açıklığı 600 mm’den fazla olmayan tekerlekli traktörleri kapsar

T3 kategorisi: çalışır durumdaki yüksüz kütlesi 600 kg’dan fazla olmayan tekerlekli traktörleri kapsar.

T4 kategorisi: özel amaçlı tekerlekli traktörleri kapsar.

Verdiğimiz Hizmetler

Tarım ve orman araçlarının tip onayı EU /167/2013 yönetmeliğine göre test ve tip onayı ve yine bu araçlara ait sistem ya da aksamların test ve tip onayı hizmetini vermekteyiz

COP

R1 kategorisi: her bir dingil için teknik açıdan müsaade edilen kütlelerinin toplamı 1500 kg’ı aşmayan römorkları kapsar.

R2 kategorisi: her bir dingil için teknik açıdan müsaade edilen kütlelerinin toplamı 1500 kg’ı aşan, ancak 3500 kg’ı aşmayan römorkları kapsar.

R3 kategorisi: her bir dingil için teknik açıdan müsaade edilen kütlelerinin toplamı 3500 kg’ı aşan, ancak 21000 kg’ı aşmayan römorkları kapsar.

R4 kategorisi: her bir dingil için teknik açıdan müsaade edilen kütlelerinin toplamı 21000 kg’ı aşan römorkları kapsar.

Verdiğimiz Hizmetler

R kategorisi römorklar için imalatçılarımız, EU/AB 167/2013 kapsamında onay başvurusunda bulunmayı tercih edebilir. Tarım ve orman araçlarının tip onayı EU /167/2013 yönetmeliğine göre test ve tip onayı ve yine bu araçlara ait sistem ya da aksamların test ve tip onayı hizmetini vermekteyiz

S kategorisi; birbiriyle değiştirilebilir çekilen donanımları kapsar.

S1 kategorisi; her dingil için teknik açıdan müsaade edilen kütlelerin toplamı 3500 kg’ı aşmayan birbiriyle değiştirilebilir çekilen donanımları kapsar.

S2 kategorisi; her dingil için teknik açıdan müsaade edilen kütlelerin toplamı 3500 kg’ı aşan birbiriyle değiştirilebilir çekilen donanımları kapsa

Verdiğimiz Hizmetler

Tarım ve orman araçlarına, EU /167/2013 yönetmeliğine göre test ve tip onay hizmeti vermekteyiz.

L kategorisi araçlar, benzinli, dizel veya elektrik motorlu, iki ve üç tekerlekli mopetler ve motosikletler, motorlu bisikletler, sepetli motosikletler, karayollarında kullanılan hafif ve ağır dört tekerlekliler ve hafif ve ağır dört tekerlekli motosikletler dahil olmak üzere iki, üç ve dört tekerlekli motorlu araçları kapsar

L Kategorisi sınıflandırması;

L1 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i, geçmeyen iki tekerlekli araçtır.

L2 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i, geçmeyen üç tekerlekli araçtır.

L3 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i geçen yolcu sepetsiz iki tekerlekli araçtır.

L4 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i geçen yolcu sepetli iki tekerlekli araçtır.

L5 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i geçen, simetrik olarak yerleştirilmiş üç tekerlekli araçtır.

L6 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i, geçmeyen dört tekerlekli araçtır.

L7 Sınıfı: yüksüz ağırlığı 0.4 tonu (yük taşıma amaçlı araçlarda 0.55 ton), geçmeyen ve L6 sınıfına girmeyen dört tekerlekli araçtır.

Verdiğimiz Hizmetler

L kategorisi araç üreten için imalatçılarımıza EU /168/2013 yönetmeliğine göre test ve tip onayı ve yine bu araçlara ait sistem ya da aksamların test ve tip onayı hizmetini vermekteyiz

İş makinalarında Rops, Fops, Gürültü, Koltuk emniyet kemeri testi ve rapor hizmeti vermekteyiz.

1.Elektromanyetik uyumluluk EMC (ECE R10)

Araç üreticisi (OEM) veya elektrik-elektronik ekipman üreticileri ürünlerini ihraç edebilmeleri için, bu ürünleri EC / EU Direktiflerine veya ECE Regülasyonlarına göre test edip tip onay belgesi olmak zorundandır. Ürünlerinizin ECE R10, ‘’e’’ veya ‘’E’’ tip onay belgelendirilmesi, EU / EC / ECE otomotiv yönetmeliklerine uygun olarak yapıldığı ve belgelendirildiğini ifade eder. Szutest olarak ilgili regülasyon ve direktiflere uygun olarak test ve tip onay hizmeti vermekteyiz.

2.Yolcu, Hostes ve Sürücü Koltukları

Binek, Otobüs , Kamyon, Kamyonet ve Traktörlerde kullanılacak sürücü ve yolcu koltuklarının ECE R14, ECE R16, ECE R17, ECE R25, ECE R80, 78/764/EEC, 1322/2014/EU Annex XIV  regülasyonlarına ve direktiflere uygun olarak test edip ve ‘’E’’ tip onay belgesini vermekteyiz.

3.Emniyet Kemeri (ECE R16)

Szutest olarak ECE R16 e uygun şekilde anlaşmalı yurt içi ve yurt dışı laboratuvarlarımızda test ve tip onay hizmeti vermekteyiz.

4.Cam (ECE R43)

Szutest olarak;

Toklaştırılmış Cam

Adi Lamine Cam

İşlenmiş Lamine Cam

Lamineli Cam

Cam-Plastik

Cam Plastik

ECE R43 e uygun şekilde test ve tip onay hizmeti vermekteyiz.

5.Ayna (ECE R46)

ECE R46 kapsamında Class I’den Class VI’ya kadar ayna ve endirekt kameralı görüş sistemleri testlerini, ve tip onay çalışmalarını ile gerçekleştirerek Avrupa tip onayları almanızda müşteri odaklı hizmet veriyoruz.

6.Aydınlatma(ECE R48)

Szutest olarak araç aydınlatma sistemleri ilgili regülasyonlara ve ECE R48 e uygun şekilde laboratuvar test, ölçüsel kontrol ve tip onay hizmeti vermekteyiz.

7.Arka koruma(ECE R58)

Szutest olarak, ECE R58 ya uygun şekilde test ve tip onay hizmeti vermekteyiz

8.Yakıt Tankı(ECE R34)

Szutest olarak;

Plastik yakıt tankların,

Çarpışma Direnci, Hidrolik Basınç Testi, Devrilme Testi, Yakıt Geçirgenliği, Yakıt Dayanımı, Yanma Dayanımı, Yüksek Sıcaklığa Dayanım

Metal yakıt tankların

Hidrolik Basınç Testi, Devrilme

Testlerini ECE R34 e uygun olarak test edip, tip onay hizmeti vermekteyiz

9.Yanmazlık(ECE R118)

Avrupa’da ve ülkemizde M3, CLASS 2 ve CLASS 3 sınıfı araçların iç yapılarında kullanılan malzemelerin ECE-R118 regülasyonuna göre test edilmesi kanuni bir zorunluluktur. Ayrıca Birleşmiş Milletler Avrupa Komisyonu (UNECE) 107 sayılı düzenleme ile M2 ve M3 araçların, özellikle 22 veya daha fazla yolcu taşıyan Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III araçlar için yeni araçların tüm motor bölmelerinde R107 onaylı bir yangın söndürme sistemi takılması ve düzenli olarak test edilmesi gereklidir.

Motorlu araçların iç yapılarında kullanılan malzemelerin yanma davranışı

  • Tutuşabilme,
  • Yatay/dikey yanma hızı
  • Erime davranışı
  • Yakıt Emme Deneyi
  • Elektrik Kabloları için Alev Yayılımına Karşı Direnç

Şeklinde 5 aşamada incelenir.

Szutest olarak ECE R 118 regülasyonuna şekilde test ve tip onay hizmeti veriyoruz.

10.Motor / Emisyon

Szutest olarak; Binek araçlar ve Traktörlerde kullanılan motorların çevreye yayılan emisyon değerlerini belirlemek, yayılan zararlı gaz değerlerini düşürmek amacı ile, 97/68 AT motor emisyon ölçümlerini ve ECE R120 e uygun olarak motor güç ölçümlerini, anlaşmalı laboratuvarlarımız da gerçekleştirerek test ve E belgesi yani tip onay işlemlerini gerçekleştirmekteyiz.

11.ADR (ECE R105)

Szutest olarak; ECE R105 regülasyonuna uygun şekilde test ve E belgesi yani tip onay hizmeti vermekteyiz.

12.Traktör Kabin (ROPS,FOPS)

Szutest olarak; 1322/2014 EU Annex VIII, IX,X,XI,XII uygun olarak traktör kabin testi hizmeti ve E belgesi yani tip onay hizmeti vermekteyiz.

13.Çeki oku

Szutest olarak; 2015/208 Ek XXXIV kapsamında test ve tip onay hizmeti vermekteyiz.

14.Gürültü(EU 2015/96)

Szutest olarak; EU 2015/96 ya uygun olarak gürültü testlerini gerçekleştirerek test ve tip onay işlemi vermekteyiz.

15 King Pin (ECE R55)

ECE R55 Mekanik Kaplin – Beşinci Teker King Pini Testlerini öncelikle üretici king pin komponentinin kuvvet değerlerini belirler. Teknik çizime bakılarak king pinin hangi sınıfa girdiği belirlenir Testlerde, test frekansının optimum değerde tutularak testlerin güvenli bir şekilde yapılması sağlanır.

16 Paçalık Testi (EU 109/2011)

EU 109/2011’e göre 2 tip paçalık sistemi söz konusudur. Bunlar:

– Enerji Emici Tip (Otomotiv pazarında en çok kullanılan tiptir.)

– Hava/Su Ayırıcı Tip

Enerji emici tip paçalık sistemi imalatı yapan firmaların ürünleri EU 109/2011 Ek-3 Kısım 1 ve Kısım 2 şartlarını sağlaması gerekmektedir. Hava/su ayırıcı tip paçalık sistemi imalatı yapan firmalar ise EU 109/2011 Ek-3 Kısım 1 ve Kısım 3 şartlarının sağlanması gerekmektedir.

Szutest olarak; EU 109/2011 kapsamında test ve Tip onay belgesi sunmaktayız.

17. Fren balataları

Szutest olarak; ECE R90 a uygun şekilde fren balata, disk ve kampanalarına test ve E belgesi yani tip onay hizmeti vermekteyiz.

18. Lastik

Jant ve lastik üreticileri araçlara takılmadan önce Avrupa Topluluğu ve Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanmış yönetmelikler kapsamında testlerden geçirilerek tip onay almak zorundadır

Szutest olarak;

– ECE R124  Jantlar

– ECE R30  Binek Araçlar ve Römorklarının Lastikleri

– ECE R54  Ticari Araçlar ve Römorklarının Lastikleri

– ECE R106  Tarım Traktörleri Ve Römorklarının Lastikleri

– ECE R108  Binek Araçlar ve Römork Lastiklerinin Kaplanması

– ECE R109  Ticari Araçlar ve Römork Lastiklerinin Kaplanması

– ECE R117 Lastiklerin Yuvarlanma Dirençleri, Gürültüleri vb.

Lastik ve jantlar ile ilgili olarak yukarıdaki kapsamlarda test ve tip onay hizmeti vermekteyiz.