UkrSEPRO

UkrSEPRO bir Ukrayna kalite sistemi onayıdır.   Ukrayna’da ticaret yapmak isteyen yabancı şirketler de Ukrayna şirketleri de UkrSePRO’ya sahip olmalıdır.

İki tür UkrSEPRO Sertifikası mevcuttur: gönüllü ve zorunlu. Belli bir ürünle ilgili olarak uygunluk sertifikasının zorunlu veya opsiyonel olmasını düzenleyen bir karar mevcuttur. Bu karar temelinde ürünün onaya tabi olması halinde bu onay zorunlu olarak alınmalıdır. Uygunluk sertifikasının tanzimine, ürün üzerinde akredite laboratuarlar tarafından gerçekleştirilecek bir testin raporu temel teşkil etmektedir.

Ürünün Ukrayna’da zorunlu onaya tabi olmaması durumunda (gönüllü olarak, rekabet gücünü artırmak amacıyla) gönüllü bir sertifika düzenlenebilir. Uygunluk sertifikasının bir diğer özelliği de bunların tanzimi için ürün testlerinin gerçekleştirilmesinin her zaman gerekli olmamasıdır. Bu durum ürün onayı planlarıyla düzenlenmektedir.

Temel olarak neredeyse bütün tüketim malları zorunlu onaya tabidir. Buna her tür bakkaliye, çocuk ürünü, parfüm ve kozmetik, sofra takımı ve zücaciye, ambalaj malzemesi, ev cihazları ve sınai ekipmanlar vb. dahildir.

UkrSEPRO sertifikaları tek bir teslimat veya 1, 2 ya da 5 yıl için alınabilir.