GOST-R Belgesi

Rusya’da GOST, ithalat ve ihracatta istenen belge türlerinden biridir. Rusya ve Avrasya Birliği üye ülkelerinden herhangi birinde ithalat veya ihracat gerçekleştirilirken, GOST belgesine dâhil edilen tüm ürünlerde bir takım kurallara uyulması şart koşulmuştur. GOST belgesi sahibi olmayan ürünlerin ülke gümrüklerinden girişi 2001 yılından itibaren yasaklanmıştır. Tüketicinin korunmasını amaçlayan sertifika, toptan ve perakende ürünlerde geçerlidir. “R” harfi Rusya’yı ifade ederken “GOST” kelimesinin sonuna getirilen diğer harfler ise üye olan diğer ülkeleri temsil etmektedir.

Rusya’ya ihraç edilecek ürünler için bir defaya mahsus alınan veya 1-3 yıllık şeklinde alınan GOST-R belgesi, gümrükleme işlemlerinde ürünleri serbest şekilde geçirmeyi sağlamaktadır.

Ürünlerin Değerlendirilmesi

Rusya Federasyonu’na ürünler gönderilmeden önce ilgili standartlara uygunluğu değerlendirilip belgelendirme süreci gerçekleştirilir.

GOST Belgesi Türleri

1 yıllık seri üretim belgesi

3 yıllık seri üretim belgesi

Bu belge, Rusya iç pazarlarında ve sevkiyatın gümrükleme işlemlerinde kolaylık sağlayan bir belgedir.

Gost Belgesi iki farklı şekilde verilmektedir. Bunlar;

Zorunlu Uygunluk Sertifikası: üretimle ilgili olup zorunlu onaya tabiidir.

Gönüllü Uygunluk Sertifikası – üretimle ilgili olup gönüllü onaya tabiidir.

Gost-R Belgesinin Faydaları ve Avantajları

Dünya piyasasında büyük güce sahip olabilmek ve ürünlerinizi Rusya ve çevresi pazarlarında serbest dolaşım ile pazarlayabilmek için Gost belgesi sahibi olmanız gerekmektedir. Birçok yönden avantajı bulunan sertifika, daha geniş müşteri portföyüne sahip olabilmek için almanız gereken önemli bir belgedir. Türkiye’de üretim yapan ve bahsi geçen ülkelerde pazarlamak isteyenlerin son zamanlarda sıklıkla başvurdukları belge, ülkeler arasındaki ekonomik anlaşmalarla birlikte daha bir ciddiyet kazandı ve herhangi bir şekilde sertifika sahibi olmayan üreticilerin ürünlerinin pazarlara girişine izin verilmemektedir. Bir tür pasaport niteliği taşıyan Gost-R sertifikası sayesinde dilediğiniz gibi üretimlerinizi pazarlayabilir, istediğiniz ülkede tanıtımını yapabilirsiniz.

Belge için arayın

Türkiye’deki üreticilerin son yıllarda sıklıkla üzerinde durdukları ve sahip olmak için başvurdukları Gost-R belgesi, Rusya devleti tarafından akredite edilen kuruluşlar tarafından verilmektedir. Bu konuda yetkili olan şirketimiz ile iletişime geçerek ürünlerinizin analizi, değerlendirmesi ve belgelendirilmesi konusunda destek talebinde bulunabilirsiniz. Detaylı bilgilere sitemizin ilgili bölümünden ulaşabilir, daha fazla bilgi için çağrı merkezi numaramızdan kuruluşumuz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu sertifika ürünlerin Rus yangın emniyeti standartlarına uygun olduğunu teyit etmekte olup bazı durumlarda GOST-R alınabilmesi için zorunludur. Bazı ürün grupları zorunlu yangın emniyeti onayına tabidir, örn.:

Halı, duvar kağıdı, yer kaplaması, kapı vb. yanıcı inşaat malzemeleri;

Yangın önleme ve veri aktarma kabloları sinyalizasyonu;

Malzemeler ve ısıya dayanıklı kaplama, yangın önleme kapıları;

Yangın söndürücüler;

220 V’luk elektrik akımı kabloları;

LPG veya CNG’yle çalışan ev aletleri;

Gaz brülörlerinin, ısı üreteçlerinin ve benzerlerinin yanmasıyla ilgili sınai ürünler.

SGR Hijyen Sertifikası ürünün insan sağlığına uygun olduğunu teyit eder. Bu belge Sağlık ve Sosyal Gelişim Bakanlığı tarafından, Gümrük Birliği (Rusya, Beyaz Rusya, Kazakistan – bu birliğin bölgesinin tamamında geçerlidir) sıhhi yönetmelikleri ve hijyen standartlarına uygun ürünlerin üretimi veya ithali için düzenlenmektedir.

Aşağıda, SGR Hijyen Sertifikası gerektiren ürünlerin bir listesi mevcuttur:

Maden suyu, şişelenmiş içme suyu, meşrubat, alkollü içecekler – düşük alkollü ve tonik içecekler dahil;

Bebek maması, hamile ve emziren kadın gıdası, diyet ürünleri, sporcu besinleri, biyolojik olarak aktif gıda katkıları, organik ürünler ve takviyeler de dahil olmak üzere özel gıdalar;

Gıda katkı maddeleri kompleksleri (bitki özleri, aromalar vb.);

Genetiği değiştirilmiş organizmalar kullanılarak üretilmiş ürünler;

Kozmetik, oral hijyen ürünleri;

Ev temizlik ürünleri;

Dezenfektanlar, fare imha kaynakları;

Potansiyel olarak tehlikeli kimyasal ve biyolojik ajanlar;

İçme suyu şebekesinde kullanıma yönelik suyun ıslahı amaçlı malzemeler, ekipmanlar, cihazlar ve diğer teknik ürünler;

Gıdalarla temasa yönelik ürünler (çatal-bıçak, sofra takımları, üretim ekipmanları hariç);

Çocuklar ve yetişkinler için kişisel temizlik ürünleri, çocuk giyecekleri ve besleme-bakımda kullanılan ürünler.

Rusya Federasyonunda tanı ve tedavi amaçlı bütün tıbbi cihazlar Sağlık ve Sosyal Gelişim Gözetim Federal Hizmetinin merkezi departmanında (Roszdravnadzor) tescil edilmiş olmalıdır ve bu işlemin sonucunda bir tescil sertifikası tanzim edilmektedir.

Rusya’da tıbbi cihazlar Avrupa’dakine çok benzer şekilde sınıflandırılmaktadır: sınıf 1 (düşük risk), sınıf 2a (orta risk), sınıf 2b (artmış risk), sınıf 3 (yüksek risk).

Rusya Federasyonu bölgesinde tıbbi uygulamalar için tasarlanan ve tek tek ya da birbirleriyle kombinasyon halinde cihazları, aletleri, gereçleri, aparatları, kitleri, kompleksleri, yazılım içeren sistemleri, ekipmanları, aksesuarları, sargı bezlerini ve dikişleri, dental malzemeleri, reajan setlerini, referans malzemelerini ve standart numuneleri, kalibratörleri, analizör sarf malzemelerini, polimerik, lastik veya başka malzeme ürünlerini ve tıbbi amaçlarla uygulanan yazılımları içeren bütün tıbbi ürünler için tescil zorunludur. Tescilin geçerliliği tıbbi cihaz türüne bağlıdır ve 5 ila 10 yıllık veya süresiz olabilmektedir.