Kozmetik Ürünlerde Helal

Kozmetik Ürünlerde Helal

Helal kozmetik, İslam uyarınca izin verilen bileşenlerden üretilmiş ve bunlardan oluşan güzellik ürünlerini ifade eder.

Helal belgelendirme söz konusu olduğunda ilk akla gelen gıda olmasına karşın kozmetik ürünler için de belgelendirme yapılabilir olup son zamanlarda yüksek tüketici talebi haline gelmiş bir kategoridir.

Kozmetik Ürünlerde HelalKozmetiklerin helal uyumu, temel olarak, bileşenlerin tedariğinden (herhangi bir helal olmayan bileşen içermemeleri için), üretim ve nakliye/dağıtımına kadar uzanan tüm tedarik zinciri boyunca uygulanır.

Helal belgelendirme süreçlerinin hammadde kaynağı, üretim süreçleri ve nakliye/dağıtımdan başlayarak kapsamlı bir değerlendirme yaklaşımı vardır. Diğer yaklaşım, ürünün domuz türevleri içerip içermediğinden emin olmak için bitmiş bir ürünün değerlendirilmesine atıfta bulunmaktadır. Tedarik zinciri boyunca helal kapsamına dahil kozmetikler, helal olmayan malzemelerle çapraz bulaşma olasılığından korunmalıdır.

Kozmetik Ürünlerde Helal 1Helal kozmetik ürünleri helal bileşenler içeren ve helal bir ortamda, helal olmayan maddelerle teması engellenerek; iyi üretim uygulamaları koşullarında üretilen ürünlere denir. Kullanılacak hammaddelerin kaynakları mutlaka bilinmeli ve hammaddeler de helal standartlara uygun olmalıdır.

Helal sertifikasına sahip ürünler – her bir bileşenin / bileşenin menşei ve satın alınan ve kullanılan ürünün üretim zinciri üzerinde – dini reçetelere bağlılığı garanti ettiklerinde helal kabul edilir. Ayrıca, bazı ülkelerde Helal sertifikası, belirli ürünlerin ülkeye girişi ve sonraki pazarlaması için temel bir gümrük gerekliliğidir.

Kozmetik Ürünlerde 2Helal kozmetik sertifikası, bir yandan kozmetik ürünleri ihraç eden şirketlerin satın alma gücünün bir yandan da kişisel bakıma gösterilen özenin arttığı İslami inanç pazarlarına ulaşmasını sağlarken, diğer yandan da ülkemizde ikamet eden İslam toplumunun güvenirliliğine katkıda bulunuyor.