ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

Her şirket sahibi kuruluşunun sürekli ileri adımlar atmasını, her geçen gün daha fazla kişi tarafından takip edilmesini ve tavsiye edilmesini talep eder. Kuruluşunuzun sürekli olarak gelişmesini sağlamaya yardımcı olan ISO, bir kalite belgesi olarak şirketinizin sektör içinde sürekli daha iyi yerlerde olmasını sağlamaya yardımcı olur ve insanlara daha fazla güven aşılaması konusunda yardımcı olur. Günümüzde Avrupa ve dünyanın diğer ülkelerinde üretim yapan ve bu üretimleri dünya pazarlarında pazarlayan birçok kuruluş, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi doğrultusunda belirlenen kurallara göre üretim yapmakta ve şirketlerini de belirlenen kurallar çerçevesinde yönetmektedir. Amerikalı bir şirket, ürünlerini dünyanın her yanına yayabiliyor ve ciddi rakamlarda kazanç elde edebiliyorsa, belirlenen bazı standartlara göre üretim yaptığı ve şirketi yönettiği içindir. Aslında her şirket kendince bazı standartlar dairesinde hizmet vermektedir fakat bu işin bir standarda oturması ve dünya genelinde kabul gören standartlar zemininde işlem yapması, elbette daha fazla büyümeyi beraberinde getirmekle birlikte işletmenin dünya genelinde daha fazla bilinirlik kazanmasına yardımcı olmaktadır. Cenevre’de yüz ülkenin üyesi olduğu Uluslararası Standartlar Organizasyonu tarafından geliştirilen standartlar çerçevesinde hareket eden işletmelere ISO belgesi verilir. Bu belge, standartlara uygun çalıştığını kanıtlar ve dünya genelinde kabul gören bir marka veya değer olmasını etkiler. Bu nedenle dünyanın neresinde olursa olsun bu belge her işletmecinin üzerinde hassasiyetle durması gereken bir belgedir.

ISO 9001 Belgesi ne işe yarar?

Günümüzde ticari gelişmelerin akıl almaz bir şekilde ilerlemesi, dünya ülkelerine yayılan şirketlerin çoğalması, çok uzak ülkelerde üretimlerin yapılmış olmasına rağmen dünyanın her yerinde “kaliteli ürün” olarak anılmasının birçok nedeni vardır, ancak bunlardan en büyüğü de bazı kurallara uygun şekilde hareket etmenin sonucudur demek yerinde olacaktır. Ülke sınırlarının birbirlerine yakınlaşması, ticari hayatın artık farklı yerlere çok daha kolay yayılması gibi kolaylıkların hayatımıza girmesiyle birlikte bir ürüne ulaşmak çok daha kolay hale geldi. Ancak bu kolaylıklarla birlikte bir takım zorluklar da beraberinde geldi, mesela bilinmeyen bir markaya ait bir ürün satın alınırken insanlar çok defa düşünmek durumunda kalabilirler fakat bunun aksine Uluslararası Standartlar Organizasyonu’nun belirlediği yasalara göre üretim yapan bir şirketin ürününü satın alırken herhangi bir tereddüt yaşanmaz. ISO 9001 aslında tam da bu görevi yürütmektedir. Bir ürünün üretim aşamasından kullanıcıya ulaşması anına kadar ve bundan sonraki süreçlerde ürün takibi, teknik servis hizmeti gibi önemli detaylar organizasyonun belirlediği yasalar çerçevesinde değerlendirmeye alınmaktadır. Mesela dünyaca ünlü bir telefon markasının bir cihazını satın alan son kullanıcı ürünü kullanırken gönül rahatlığıyla kullanır, çünkü herhangi olumsuz bir durumda destek alacağını bilir ve bunun vermiş olduğu rahatlıkla hareket eder, bunun aksine olan bir markanın ürününü kullanırken ise aynı rahatlığa sahip olamaz.

Kalite yönetim sistemi ISO

Kalite yönetim sistemi bir şirketin üzerinde en çok durması gereken konulardan biridir. Yerel şirketler için bu durum çok önemli olmasa da uluslararası pazarlarda ürün pazarlayan bir şirket için son derece önemlidir. Günümüzde büyük firmaların özellikler dünya pazarlarından payını almak için mücadele ederek ISO 9001 belgesi almak istemelerinin nedeni de budur. Bu konuda gerekli destek ve hizmeti sunan kurumumuz ile iletişime geçerek siz de şirketinizin geleceğini belirleyebilirsiniz.

szutest-blog