ISO 9001 ve  Dijital Dönüşüm

ISO 9001 ve Dijital Dönüşüm

ISO 9001‘in 2025 yılında revizyona uğraması bekleniyor. ISO 9001‘in yeni versiyonunun dijital teknolojilerdeki gelişmelere ve gelişen risk ortamına uyum sağlaması bekleniyor.

ISO 9001‘in yeni versiyonunun veriye dayalı karar vermenin, risk yönetiminin ve sürekli iyileştirmenin önemini vurgulaması bekleniyor.

Muhtemelen ISO 9001‘in yeni versiyonu, siber güvenlik, veri gizliliği ve yapay zekâ ve makine öğrenimi gibi yeni ortaya çıkan teknolojilerin kullanımına ilişkin gereksinimleri içerecektir.

ISO 9001‘in yeni versiyonunu benimseyen ve uygulayan dijitalleşme, dijital çağın zorluklarını ve fırsatlarını yönlendirmek için daha donanımlı olacaktır.

Denetçilerin yapay zekâ ve makine öğrenimindeki en son gelişmelerden haberdar olmaları ve bu teknolojileri etkili bir şekilde kullanmak için gerekli becerileri edinmeleri çok önemlidir. Denetçiler bu teknolojileri benimseyerek yeteneklerini geliştirebilir ve kurumun dijital dönüşüm yolculuğuna katkıda bulunabilir.

Görülen o ki ISO 9001‘in yeni versiyonunu işletmelerin süreç ve sistemlerinin teknolojik yeniliğin ön saflarında yer almasını sağlayacaktır.

 

Sistem Belgelendirme Departman Müdürü

Belma Türkel