Enerji Verimliliği Ne İşe Yarar?

Teknoloji dünyasının hızlı şekilde ilerlemesiyle birlikte tüketilen enerjinin miktarı da buna paralel olarak artmaya başladı. Gerek binalarda, gerek işletmelerde gerekse endüstriyel alanlarda daha fazla üretim yapabilmek için dünya genelinde çarpık bir şekilde enerji tüketimi yapılmaktadır. Bu tüketim, sadece “parasal” anlamda zararlara neden olmamaktadır aynı zamanda doğanın sistemini bozmaya, ekosistemin çökmesine ve akabinde canlı varlıkların yaşamaları daha güç hale gelmektedir. Günümüzde peyda olan ve çoğunun adını bile bilmediğimiz hastalıkların ortaya çıkmasındaki en büyük neden de yine çılgınca tüketilen enerjidir. Enerji; sadece tek anlamda “elektrik” veya kendi başına “doğalgaz” olarak algılanmamalıdır. Bu kavram içerisinde; elektrik, su, doğalgaz, akaryakıt, benzin ve otomobiller ve daha aklınıza gelebilecek her şeyi sıkıştırmak mümkündür. Her birinin kendine göre tükettiği bir enerji miktarı vardır ve bu tüketilen enerji miktarı, bir şekilde insan hayatına ve hatta canlıların hayatına olumsuz etkilere neden olmaktadır. Peki, bu tip durumların önüne geçebilmek mümkün müdür, mümkün ise yapılması gereken en temel şey veya şeyler nelerdir?

Enerji verimliliği, hayat kurtarır!

1energyEvet, “enerji verimliliği hayat kurtarır!” neden mi? Enerji tasarrufu olarak da değiştirilebilen enerji verimliliği, kişisel veya kuruluşsal olarak tüketilen enerjinin daha doğru şekilde tüketilmesini sağlar ve böylelikle “fazla üretim” ilkesi için daha fazla enerji tüketimine gerek kalmaz. Örneğin, İtalya’da araçların yoğun olarak geçtiği güzergâhlar üzerine kurulan kavisler, hem araçların hızını kesmede etkili olur hem de buraya kurulan sistemler sayesinde enerji üretimi yapılır. Aslında burada sadece trafik kazalarının önüne geçilmiş olunmuyor aynı zamanda fazlaca tüketilen enerjiye depolama görevi de görülmüş oluyor. Tabi ki bu sadece bir örnekti, bunun gibi enerjiye dönüştürülebilecek birçok meta veya değerden söz etmek mümkündür. Ülkemiz için böyle bir durum söz konusu olmadığı için enerji üretiminden ziyade enerji tüketimi daha fazladır, dolayısıyla ülkemiz için değerlendirmede bulunacak olursak, hali hazırda enerji üretimi yoksa var olan enerjiyi doğru şekilde kullanmanın daha önemli olduğunu belirtmek gerekiyor. Enerji verimliliği üzerine kurulan kuruluşlar, temel olarak nasıl bir kullanım modeline girilmesi gerektiğini, elde olan enerji ile neler yapılabileceğini ve bu enerji ile daha fazla üretimin nasıl yapılabileceği gibi konuları inceleyen alanlardır. Bu alanlardan faydalanılarak başta enerji tüketimi çılgınlığının önüne geçilebilir ve bundan doğacak sonuçlar sayesinde “daha az enerji ve daha çok üretim” sonuçlarına ulaşılabilir.

Enerji Verimliliği ve Enerji yöneticiliği danışmanlık hizmetleri

Binalarda enerji yöneticiliği danışmanlık hizmetleri: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın konutlarda %46 enerji tasarrufu potansiyeli olduğunu beyan etmektedir. Szutest olarak bu alanda uzman olan personellerimizle gerekli hizmeti veriyor ve Bakanlığın belirttiği düzeyde enerji tüketimini sağlanmasına olanak tanıyoruz.

Endüstriyel işletmelerde enerji verimliliği etüdü: Bu etüdün amacı, endüstriyel alanlarda enerji tasarrufu sağlamak ve az enerji ile çok üretim yapmak, yenilenebilir enerjiler hakkında bilgi vermektir. Yine alanında uzman olan ekibimiz, Verimlilik Artırıcı Projeler (VAP) ile genel olarak belirlenen oranların üzerinde çoğu kez %30’lara varılan oranlarda enerji tasarrufları elde edilmektedir.