FSSC 22000 Gıda Güvenliği Sistemleri Belgelendirmesi

FSSC 22000 Gıda Güvenliği Sistemleri Belgelendirmesi

FSSC 22000 Gıda Güvenliği Sistem Belgelendirmesi, Global Gıda Güvenliği Girişimi onaylı birçok ülkede kabul görmüş standart olarak, güvenilir gıda ve hayvan yemini tüketiciye ulaştırabileceğiniz bir kalite sistemidir.

Temel ihtiyacımız olan gıdayı güvenli tüketmek bir ihtiyaçtır. Gıda güvenliğinin gün geçtikçe önemi artmakta küresel düzeyde tüm gıda üreticilerini ,tüketicilerini ve ticaretini yapan işletmeleri etkilemektedir. Gıda güvenliğinin gelişen ve gelişmekte olan arzına karşın uluslararası düzeye kabul gören gıda güvenliği kalite sistemleri ve standartlarına ihtiyaç duyulur.

FSSC 22000 Gıda Güvenliği Sistemi Belgelendirmesi, ECA (European Cooperation for Accreditation) tarafından ve Küresel Gıda Güvenliği Girişimi (GFSI) tarafından tanınmış ve kabul gören bir gıda güvenliği programıdır.

FSSC 22000 Sistemi, ISO tabanlı bir gıda güvenliği yönetim sistemi sertifikası sağlamak için tasarlanmıştır. FSSC 22000’in GFSI tarafından tanınması, gıda üreticileri ve perakendeciler tarafından dünya çapında tanınması ve kabulünü sağlar. FSSC 22000, gıda güvenliği tehlikelerini kontrol etmek ve en aza indirmek için birlikte çalışan entegre süreçler için gereksinimleri tanımlar.

FSSC  22000,  gıda  güvenliği  standartlarının  uluslararası  harmanlaması sonucu oluşturulmuş olup ISO 22000 standart şartları, PAS 220 ön gereksinim program şartları (ÖGP) ve HACCP prensiplerinin bir kombinasyonudur.

FSSC 22000, gıda ve yem tedarik zincirinde her büyüklükte ve karmaşıklıkta olan kuruluşa uygulanabilir. FSSC 22000 Standardı;

  • Perakende ve toptan zincirlerle ticaret yapan gıda ,içecek türleri üreticileri ,
  • Hazır yemek (Catering) hizmetleri,
  • Katkı maddesi üreticileri ,
  • Ev ve çiftlik hayvanları yem üreticileri ,
  • Ambalaj üreticileri ,
  • Nakliye ve depolama işletmelerini de kapsamaktadır.

FSSC 22000 belgesine sahip olmak birçok avantajı da yanında getirmektedir. FSSC 22000 belgesi ile olarak Küresel Gıda Güvenliği Girişimi (GSFI ) tarafından kabul görmüş bir standarda sahip olmuş ve uluslararası pazarda yerinizi alırsınız. Müşterilerinizin güvenirliğini ve memnuniyetini arttırır ,etkin gıda güvenliği tetkikleriyle hassasiyetinizin kanıtını sağlar. FSSC 22000 belgesine sahip olarak kanun ve yönetmeliklere uygunluğunu ve etkinlinliğini arttırır. Etkin yönetim ve kontrol ile uluslararası kuruluşlarla uyumu sağlar.