3. Taraf Gözetim Hizmetlerimiz Hakkında

Szutest olarak uzun yıllardan beri, ürün belgelendirme üzerine verdiğimiz hizmetlerden edindiğimiz tecrübeyi 3. Taraf gözetim hizmetlerine taşımayı başardık. Kendi sektörüne öncülük eden kuruluşlarla çalışma alışkanlığımızı, önemi her geçen gün artan 3. Taraf muayene hizmetlerimizle devam ettiriyoruz.  Endüstriyel tesisler, enerji santralleri, büyük inşaat projeleri ve çelik konstrüksiyonlar da dâhil olmak üzere birçok farklı alanda gerçekleştiriyor olduğumuz muayene ve gözetim hizmetlerimiz artarak devam ediyor.

Ülkemizde son dönemde yaşanan döviz dalgalanmasından sonra, Türk imalatçılarının yurtdışı pazarına yönelmesi ve ihracat rakamlarının artması söz konusu oldu. Bu aynı zamanda yurtdışındaki müşterilerin ve yatırımcıların da ilgisini çeken karşılıklı iş birliğinin daha uzun dönemler boyunca devam edeceğini umut ediyor ve ön görüyoruz. Biz de Szutest olarak, ülkemizi hem yurt içi hem de yurtdışı pazarda temsil eden üreticilere ve inşaat firmalarına belgelendirme ve 3. Taraf muayene hizmetlerimiz ile destek oluyoruz.

Bunlara en iyi örneklerden birisi, 2022 FIFA Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak olan Katar’da halen inşaatı devam eden Al Thumama, Lusail ve Ras Abu Aboud stadyumlarının çelik yapı imalat kontrollerini gerçekleştiriyoruz.

3-taraf-gozetim-res-3

Diğer bir örnek ise enerji sektöründen; ülkemizin doğal kaynaklarının, yenilenebilir enerji yatırımcılarının ilgisini çektiği bilinmektedir. Biz de Szutest olarak Artvin’de, Siirt’te ve Mardin’de olmak üzere özellikle hidroelektrik santrallerin imalat ve inşaat aşamalarında, geniş hizmet kapasitemiz sayesinde aktif rol üstlenmekteyiz.

3-taraf-gozetim-res-2

Bu tip projelerde aşağıdaki hizmetlerimizden siz de faydalanmak için bizimle iletişime geçebilir ve daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tasarım Onayı: Özellikle basınçlı ekipmanları içeren projelerde ve çelik yapılarda tasarım projenin ilk adımı olarak ele alınmaktadır. Uygunluk değerlendirme hizmetlerimiz de tasarım aşamadan başlayarak müşteri ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

İmalat Kontrolleri: Her türlü projede kullanılacak ekipmanlar ve ürünlerin uygun seçilmesi projenin ileriki aşamalarında veya yapının yaşam ömrü boyunca en önemli faktörlerden birisi olmaktadır. Bu anlamda her türlü ürün konusunda kendi alanında uzmanlaşmış bir profesyonel bulmak mümkün.

Saha Muayeneleri: İmalatı uygun şekilde tamamlanmış ürünlerin artık yapının kalıcı bir parçası haline getirilmesi ve inşaatın belirlenen şartların gereksinimlerini karşıladığından emin olmak adına, tarafsız ve akredite şekilde gözetim hizmetleri sunmaktayız.

Personel Belgelendirme: Projenin sonunda ortaya çıkacak yapının kalitesini etkileyen kritik faktörlerden birisi de projede görev yapan personelin kalifikasyonu olmaktadır. Özellikle kaynaklı imalatın gerekli olduğu yapılarda kaynakları gerçekleştiren personelin belgelendirilmesi önem arz etmektedir. EN ISO/IEC 17024 akreditasyonumuz sayesinde gerek Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlenen meslek kodlarında gerekse EN, ISO gibi uluslararası kuruluşlar tarafından yayınlanmış standartlara göre personel belgelendirme faaliyetleri yürütmekteyiz.

3-taraf-gozetim-res-1

Kaynak Yöntem Onayları: Özel bir proses olan kaynaklı imalatlarda önemli faktörlerden birisi de Kaynak Yöntem Şartnamesinin Onaylanması (WPQR) olmaktadır. Szutest olarak EN ISO/IEC 17020 akreditasyonumuz altında kaynak şartnamelerinin onayı hizmetini de sunmaktayız.

Tahribatsız Muayeneler (NDT): Projede ortaya çıkan yapının uygunluğunun kontrolü için geliştirilmiş metotlardan;

  • Radyografik Film Değerlendirmesi
  • Ultrasonik Test (UT)
  • Sıvı Penetrant Muayenesi (PT)
  • Manyetik Parçacık Testi (MT)

Muayenelerinde gene EN ISO/IEC 17020 standardına göre akredite şekilde hizmet sunabilmekteyiz.

Özetle, bütüncül bir yaklaşım ile 3. Taraf hizmet ihtiyaçlarının hepsini karşılayabilecek güçlü alt yapımız, geniş kapsamımız ve profesyonel kadromuz ile üreticilere ve yatırımcılara tüm gücümüzle destek vermeye devam ediyoruz.