Editörden

Değerli okuyucularımız;

Covid-19 pandemisinin etkilerini hem bireysel hayatlarımızda hem de küresel bir boyutta en derin şekilde hissediyoruz. Szutest olarak öncelikle bu zorlu durumla en ön siperlerde mücadele eden sağlık personellerine şükranlarımızı sunuyoruz. Bu salgından kötü şekilde etkilenen tüm vatandaşlarımıza sabır ve geçmiş olsun dileklerimizi de iletmek isteriz.

Toplum sağlığı açısından yaşanan üzücü gelişmelere ek olarak pandeminin uluslararası düzeyde ekomomik anlamda da olumsuz etkileri olacağı aşikardır. Küçük işletmelerden tutun da, ulusal merkez bankalarına kadar yayılan bu kriz, bizleri daha önce vermediğimiz bir sınavla ve test edilmemiş bir senaryoyla karşı karşıya bıraktı. Hem küresel hem de ulusal ekonomilerin durumu, bireysel anlamda yaşam gereksinimlerimize kadar inen bir etki silsilesini dalgalandıracak gibi görünüyor. Bu zorlu dönemde kendi payımıza düşen sorumluluklarımızın farkında olduğumuzu belirtmek isterim. Szutest bülten aracılığıyla aldığımız önlemleri ve gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin son durumu hakkında sizleri bilgilendirme gereği duyduk.

İlk olarak görevini ev ortamından yerine getirebilecek olan çalışanlarımızın uzaktan çalışma sistemine geçtiğini belirtmek isterim. Ayrıca hazır yeri gelmişken, Szutest’i fabrikalarda, tesislerde, şantiyelerde ve faaliyetlerimizi sahada temsil eden tüm çalışma arkadaşlarıma da buradan özel bir teşekkürü borç bilirim.

Zorunlu uygulamada olan yönetmelikler dâhilinde hizmet sağlıyor olduğumuzdan dolayı, üreticilerimizin ve projelerin aksamaması adına faaliyetlerimize devam etmenin önemli olduğunun farkındayız. Fiziki olarak sahada bulunmak zorunda olduğumuz faaliyetler dışındaki tüm hizmet kalemlerimizde çevrimiçi tekniklerle denetim uygulamalarımızı devam ettiriyoruz. Faaliyet gereği sahada olmamızı mecbur kılan durumlarda da alınabilecek tüm önlemleri aldığımızı, koruyucu maske, gözlük, yüz siperliği, tulum ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipmanlar ile donattığımız uzmanlarımız aracılığıyla hizmet sağlamaya devam ediyoruz. Kalabalık şekilde bir araya gelmemek ve sosyal mesafeyi korumak adına gerekeni yapıyor ve yetkili otoritelerin yayınladığı her türden kurala azami özeni gösteriyoruz.

Bu dönemde, acil durum eylem planımızı oluşturup hızlı şekilde uygulamaya aldık ve konu hakkında tüm çalışanlarımıza her türden koruma önlemini aktardığımız eğitimler düzenledik. Bunlara ek olarak hali hazırda gerçekleştirdiğimiz faaliyetler gereği uzmanlaşmış olduğumuz, özellikle de bu dönemde gündemde olan cerrahi maskeler, toz maskeleri, koruyucu tulumlar, gözlükler ve yüz siperlikleri hakkında Szutest Blog üzerinden bilgilendirme metinleri yayınladık. Bu metinleri sadece üreticileri değil, bu donanımları neredeyse her gün kullanmak durumunda olan son kullanıcıları yani kamuyu bilgilendirecek şekilde hazırlamaya özen gösterdik.

Maske, yüz kalkanı, koruyucu gözlük ve tulum gibi öncelikle sağlık personellerini olmak üzere her birimizi koruması için tasarlanan bu ürünlere olan gereksinimin artması ile çok sayıda üreticinin bu ürünlerin üretimine başladığına tanıklık ediyoruz. Szutest olarak, 2016/425/EU Kişisel Koruyucu Ekipmanlar yönetmeliğinde onaylanmış kuruluş yetkisine sahip olmasak dahi, özellikle ve öncelikle ülkemiz sanayicisine hizmet vermek adına bu ürünlerin testlerini gerçekleştirebilen ve onaylanmış kuruluş olarak yetkilendirilmiş belgelendirme firmaları ile birlikte çözüm üretmeye başladık. Buna ek olarak 93/42/EEC Medikal cihazlar yönetmeliği kapsamına dahil olan cerrahi maskelerin testlerini gerçekleştirmek adına da yine akredite laboratuvarlarla iş birliği kurmuş durumdayız. Her ne kadar bu ürünlere olan arz patlaması üretim kapasitesinin artmasına sebep olsa da gerekli testlere ve herhangi bir uygunluk değerlendirme işlemine tabi tutulmamış, güvenilirliği kanıtlanmamış ürünlerin piyasada bulunmasının sakıncalarını hepimizin iyi bildiğini düşünüyorum. Kullanıcıların kendini bu ekipmanlar aracılığıyla güvende hissettiği fakat aslen ekipmanın koruma sağlamadığı durumların yaşanmaması için kamunun bu alanda bilgi sahibi olmasının önemli olduğuna inanıyorum.

Son olarak bütün kariyerini ürün belgelendirme alanında uzmanlaşmaya adayan birisi olarak bu dönemde tecrübe ettiğim kişisel bir deneyimimi de sizlerle paylaşmak istedim. Kişisel koruyucu ekipmanları uzun yıllardan beri üreten fakat her ne kadar zorunlu uygulamada olsa dahi ürünlerine pandemi durumu yaşanana kadar belgelendirme yapmamış üreticilerin bu dönemde derin bir pişmanlık yaşadığını görüyorum. Öte yandan sorumluluklarını sadece kriz anlarında değil normal bir zaman diliminde de yerine getiren üreticiler, bu dönemde rakiplerinden çok daha fazla ön plana çıkmış durumdalar. Genel anlamda sadece kriz dönemlerinde değil normal dönemlerde de fırsatları yaratmak ve değerlendirmek her türden sektörde faaliyet gösteren şirketlerin öncelikli sorumluluğudur diye düşünüyorum. İçinden geçtiğimiz bu dönemin bizlere çok şey öğreteceği kesin ve sanırım bu konuda onlardan bir tanesi olsa gerek.

Ekonomik anlamda çok sayıda zorlu dönemi atlatmış ve aslında krizlere karşı bir nevi bağışıklık geliştirmiş bir ülke olarak bu kriz döneminden de en az hasarla çıkacağımızı ümit etmek çok yersiz olmasa gerek. Umarım toplum sağlığı açısından da olabildiğince az zarar gördüğümüz bir şekilde bu süreci birlikte dayanışma içinde atlatacağız.

Sizlerin ve sevdiklerinizin sağlıcakla kalmasını ümit eder, şimdiden hepimize geçmiş olsun dileklerimi iletir, bir sonraki bültende görüşene kadar esenlikler dilerim.

İlker Erdinç ELİNÇ

Editör