EAC Belgesi nedir?

İhracat, ticaretin en büyük getirilerinden bir ayak olup ülkemiz ekonomisine büyük katkıda bulunan bir alandır. Dünyanın farklı yerlerine üretilen ürünleri veya hizmetleri götürmek için ise uluslararası yapılan bazı anlaşmalara uymak ve getirilen şartlara uymak gerekmektedir. Avrupa ülkelerinde ISO ve CE belgeleri, Avrasya Gümrük Birliği ülkelerinde ise EAC belgesi gerekmektedir. Yani Türkiye’de üretilen bir ürünün uluslararası pazarlarda satışa sunulabilmesi için gerekli olan bazı belgeler bulunmaktadır ve her üreticinin de bu belgelere sahip olması zorunludur. Rusya Federasyonu, Kazakistan, Belarus, Kırgızistan ve Ermenistan gibi önemli Pazar payına sahip olan ülkelere ihracat yapabilmek için istenen bu belgeler, üretici için hacmin arttırılmasına, ülke için ekonominin düzelmesine ve şahıslar için ise yeni istihdam alanlarının açılmasına yaramaktadır. Ekonomi alanında gelişmek için belli bazı ülkelere ihracat yapmak yeterli gelmez, daha fazla büyümek ve hacmi arttırmak için yeni ülkelere yelken açmak en doğrusudur. Bu konuda şirketler gerekli çalışmaları yaparlar ve düzenlemelere ayak uydururlarsa elbette ülke açısından çok daha güzel sonuçlar ortaya çıkacaktır. EAC uygunluk belgesi, yukarıda saydığımız ülke pazarlarına ürünleri sunabilmek için istenen şarttır, belge detaylarında hangi ürünlerin bu belge kapsamında olduğu detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bunlara bağlı olan ve bu alanlarla ilgilenen kurum ve üreticiler, firmamızdan da detaylı bilgilere ulaşarak belge hakkında gerekli bilgileri edinebilirler.

Hangi ülkelerle çalışıyorsunuz?

Kalite yönetim politikası, daha önceki konularımızda da ele aldığımız gibi ciddi bir iştir ve üzerinde durulması gerekmektedir. Her şirket üretimlerini aynı ülkelerde sunmaz. Mesela bazı ülkeler esnek davransa bile bazı ülkelerde kurallar daha sert olabiliyor ve pazarlamada uygunluk sertifikasına sahip olunmayan şirketler hakkında ciddi yaptırımlar uygulanabiliyor. Rusya, Belarus, Kırgızistan ve Kazakistan gibi ülkeler, EAC belgesi konusunda taviz vermeyen yerlerdir ve buralardan sermaye elde etmek isteyen kurumların kesinlikle belge sahibi olmaları bir şart haline getirilmiştir. Ülke çıkarları adına düşünüldüğünde son derece önemli ve kritik olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bu durum kurumları da yakından etkilediği için dikkat edilmesi gerekmektedir. Her ne kadar şu zamana kadar çok fazla problemler yaşanmasa da dünya genelinde yaşanan ekonomik savaş nedeni ile ülkeler birbirlerine yaptırım uygulamaya başladı ve güç dengeleri değişmeye yüz tuttu. Bu nedenle ülkeler arasında geçiş yaparken veya ticaret yaparken kesinlikle sağlam ve emin adımlarla ilerlemek gerekmektedir. EAC uygunluk sertifikası da bu anlamda dikkat edilmesi ve sahip olunması gereken önemli kriterlerden biridir. Türkiye’de çok sayıda güçlü firma olmasına rağmen bazı belgelerin eksik olmasından dolayı ihracat konusunda çok da fazla bir işlem yapamıyorlar, bu durumdan kurtulmanın en kolay yolu, ülkelerin şart koştukları belgelere sahip olmaktır.

Belge için arayın

Uluslararası standartlar belgeleri ve diğer çalışmalar için gerekli izin sertifikaları üzerinde uzun süreden beridir hizmet veren firmamız, sağladığı bu hizmetleri ile birçok firmanın daha rahat pazarlama yapmasına ön ayak olmaktadır. Siz de Avrasya Gümrük Birliği üye ülkelerinde daha rahat dolaşım yapmak ve ürün ihracatı yapmak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. EAC belgesi hakkında merak ettiğiniz tüm detayları öğrenebileceğiniz firmamız ile bir adım daha önde olmanın keyfine varacaksınız. Detaylı bilgi için arayın.