Gost belgesi nedir, nasıl alınır?

Rusya Federasyonu, tüketiciyi koruma altına almak ve dışarıdan gelen ürünlerin insan sağlığına, çevre sağlığına ve diğer canlıların yaşam haklarına zarar vermemesi için bir takım şartlar sunmaktadır. Standardizasyonun sağlanması, ekolojik düzenin dengede kalabilmesi için belli bazı ürünlerin Rusya ve bölgesine girdiğinde kontrolden geçilmesini ön görmektedir. Ürün ve hizmetlerin Rusya Federasyonu’nun belirlediği yasalara uygun olup olmadığını denetleyen ve ülke sınırlarına giriş izni vermesine yarayan Gost belgesi ülkemizde istenen TSE belgesi ile aynı amacı taşımaktadır. Gost R belgesi olarak da adlandırılan sertifikadaki “R” harfi, Rusya’yı temsil etmektedir. Belge; “Kalite Sertifikası”, “Güvenlik Sertifikası” veya “Gümrük Sertifikası” olarak da adlandırılmaktadır. Belge, her üretici için geçerli olmasa da büyük bir üretici kesimini ilgilendirmektedir ve ürünlerin gümrükten geçerek pazarlarda kolaylıkla tanıtımının yapılması ve ürün satışının gerçekleşmesi için gerekli olarak görülmektedir. 2000 yılından itibaren faaliyete geçirilen ancak 2004 yılında gümrüklerin bavul ticareti ve kargo ticaretine kapanması nedeniyle daha bir dikkat edilmeye başlamıştır. Ülkemiz ile ticari anlaşmaları bulunan ve her gün çeşitli ürünlerin pazarlandığı Rusya Federasyonu’nda tüketiciyi korumak ve sağlığını güvence altına almak için bazı üreünlerde şart koşulan bu belgeye sahip olmayan şirketler, herhangi bir şekilde ürünlerini pazarlayamamaktadır. Gelişen bir ekonomide pay almak isteyenlerin kesinlikle belge sahibi olmaları gerekmektedir.

Gost belgesi nasıl alınır?

Ürünlerin güvenilir, insan ve çevre sağlığı üzerinde olumsuz etkiye sahip olmadığını kanıtlamak isteyen üreticiler, GOST belgesini alabilir. Büyüyen iş dünyası, gelişen ticari gelişmeler ve dünya pazarlarının her geçen gün farklı ülkelere kapılarını açmasını fırsat olarak değerlendirenlerin kesinlikle ürün analizi yaptırmaları ve pazarlarda pay sahibi olmaları gerekmektedir.

Sertifika için arayın

Uzun süreden beri kalite yönetim politikası sertifikaları alanında faaliyet gösteren şirketimiz, akredite edilmiş kuruluşlardan biridir. Ürünlerin test edilmesi, analiz sonuçlarının alınması gibi işlemlerde daha hızlı çözüme ulaşabilmek için yapmanız gereken tek şey firmamız ile iletişime geçmek olacak. Gost belgesi sahiplerinin sahip oldukları avantajlardan yararlanarak Rusya Federasyonu ve bağlı ülkelerinde ticaret yapabilmek için uyulması gereken şartlar hakkında bilgi almak ve sertifika başvurusunda bulunmak için iletişim bilgilerinden firmamıza ulaşabilirsiniz. Büyüyen dünyadan payınıza düşeni almak için acele edin.