CE Belgesi ile serbest dolaşım hakkı kazanın

CE belgesi Avrupa Birliği’nin 1985 yılında benimsediği ve yeni yaklaşım direktifleri kapsamında uyulması zorunlu olan ürünlere konulması gereken işarete verilen isimdir. Ülke ekonomisini ayakta tutmak için ve başka ülkelerde üretilen ürünlerin serbest şekilde dolaşımını sağlamak için belli bazı kurallara uyulması zorunludur. Dünya genelinde yaşanan değişimler ve ticari alanda getirilen yenilikler incelendiğinde, bazı standartların tamamen halkı koruma amaçlı geliştirildiği görülmektedir. Avrupa ülkeleri, hem ülkemiz hem de diğer ülkelerin ticaret alanları için önemli bir yere sahiptir. Pazar sahalarının açık olması ve üretim ihtiyacının fazla olması, ülkeler adına yeni ticari kapıların aralanmasını sağlamaktadır. Fakat üretilen bazı ürünlerde dikkat edilmesi gereken bazı standartlar vardır. CE belgesi aslında bir sertifika türü değildir, bir işarettir. Bu işaretin anlamı; üretilen ürünlerde belirlenen kalite standartlarına uygun hareket edildiği gösterilmektedir. Bir nevi ürünlerin pasaportu gibi de değerlendirilebilen işaret sayesinde Avrupa Birliği üye ülkelerinde ürünlerin kolaylıkla pazarlanması sağlanabilmektedir. Amacına uygun olarak üretilen ürünlere verilen bu belge, ürünlerin güvenilir olduğunu göstermektedir. Değişen ve gelişen dünya ticaretinde şirketlerin kendilerine düşen payı rahatlıkla alabilmeleri için uymaları gereken kurallara doğru şekilde uymaları gerekmektedir. Aksi halde üretimlerin pazarlanması söz konusu olamamaktadır. Ülkemizde üretilip Avrupa ülkelerinde satışa sunulmak istenen ürünler için de geçerli olan işareti almayan üreticilerin, denetlemelerden geçemeyeceklerini bilmeleri gerekiyor.

CE Belgesi neden önemlidir?

Fransızcada “Avrupa’ya uygunluk”  (Conformie Europeene) anlamına gelen CE işareti, Avrupa Birliğinin “yeni yaklaşım politikası” kapsamında teknik mevzuata uyum çerçevesinde 1987 yılında yayınlanan “Yeni Yaklaşım Direktifleri” ürünleri için geçerli olan bir işarettir. Bu işarete sahip olan ürünler, Avrupa ülkelerinde rahatlıkla pazarlanabilir, tanıtımı yapılabilir. Temel güvenlik ve sağlık politikalarına uyumluluğu içeren politika, sağlık ve temel güvenlik kapsamına giren tüm ürünlerde gereklidir. Türkiye’de üretim yapan firmalarda artış görülmesi ve Avrupa pazarlarında da ürün tanıtımı ve satışı yapan şirketlerin artış göstermesi ile birlikte sertifika sahibi olmak isteyenlerin sayısının bir hayli arttığını belirtmek gerekiyor. İnsan, çevre ve doğayı koruma altına almak amacı ile geliştirilen politika, halkın sağlığını ve güvenliğini kontrol altına almak amacıyla geliştirilmiştir.

CE Belgesi nasıl alınır?

Sertifika verme ile yetkili olan firmalar, gerekli kontrolleri ve analizleri yaptıktan sonra sertifika vermektedir. Gerekli evrakların hazırlanmasından sonra gerekli başvurular yapılmaktadır. Belgeler hazırlanırken mevzuata uygun şekilde hazırlanması ve prosedürlere uygun şekilde hareket edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle belge almak isteyenlerin CE belgesi verme yetkisine sahip bir firma ile görüşmelerinde yarar vardır. hazırlık aşaması tamamlanırken ürünlerin test, laboratuar ve diğer analizlerden geçirilmesi de önemli oranda belge almayı kolaylaştırmaktadır. Laboratuar analizleri ve değerlendirmeler, akredite edilmiş şirketler tarafından yapılmaktadır. Daha kısa sürede belge almak için alanında uzman bir firma ile görüşmenizde yarar vardır.

Belge için arayın

Üretimlerinizi Avrupa Birliği üye ülkelerinde pazarlamak ve serbest dolaşım hakkı kazanmak için CE belgesi verme yetkisine sahip olan firmamız ile görüşebilirsiniz. Hazırlık aşamasında bilinmesi gerekenler, evrakların düzenlemesi ve diğer işlemler konusunda dikkat edilmesi gereken tüm detaylar hakkında bilgi edinmek için çağrı merkezi numaramızı arayabilirsiniz.