CE Belgesi hakkında bilinmesi gerekenler

AB ülkelerinde bir ürünün serbest dolaşım hakkı kazanabilmesi için AB’nin belirlediği yasalara uyulması zorunludur. Ülkemizde TSE ile eş değer olan CE işareti, ürünler üzerine yapıştırılarak ürünlerin güvenilir, insan, çevre ve diğer canlılar üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmadığını belirtir. Bu özellik, aslında dünyanın birçok yerinde farklı şekil veya yasaların belirlediği kriterler çerçevesinde kendini göstermektedir. Sanayiciler, ulusal ve uluslar arası düzeyde ürünlerini pazarlamak isteyenler, serbest dolaşım hakkına sahip olabilmek için ‘European Conformity’ (Avrupa Birliği Normlarına Uygunluk) belgesi almak durumundadırlar. İnsan hayatının önemine ilişkin olarak her geçen gün daha olumlu adımların atılması, insana verilen değerin ne şekilde korunması ile ilgili yapılan yeni geliştirmeler kapsamında da değerlendirilebilen bu yasa ile yaşam hakkının tam anlamıyla insanlara verilmesi amaçlanmaktadır. Günümüzde birçok ithal ürün üzerinde yer alan CE işareti de bu kapsamda değerlendirilmektedir. İşaret, üretilen ürünün kaliteli olduğunu göstermekle birlikte insan, çevre ve doğaya karşı da herhangi bir zarar içermediğini göstermektedir. Tarım ürünleri haricinde kalan diğer tüm cihaz ve ürünlerde kullanılması zorunlu olan belge ile daha yaşanılır bir dünyanın inşası sağlanabilmektedir. Bir markanın kendinden daha fazla söz ettirmesi ve daha fazla insan tarafından tercih edilmesi belli bazı etkenlere bağlıdır. Öncelikle üretimin doğru şekilde kullanımı ile birlikte herhangi bir sağlık ve güven riski oluşturmaması, anlatıldığı gibi sonuçlar vermesi gibi önemli kriterler markanın daha kısa sürede büyümesini sağlamaktadır. CE sertifikası veya belgesi de tam olarak üreticilerin kurallara uygun şekilde hareket ettiklerini göstermektedir.

CE belgesi olmazsa ne olur?

Avrupa Birliği normları, dünya genelinde bilinen bir kriter topluluğudur. Sürekli olarak gündemde Avrupa’nın insan hayatına değer verdiğine ilişkin olarak yapılan haberlerin büyük bir kısmı da kullanılan ve gündelik ihtiyaçları karşılayan makinelerin zararsız olduğundan kaynaklandığını kabul etmek gerekiyor. En basitinden gündelik olarak evlerde kullanılan beyaz eşyalar, elektronik cihazlar veya daha geniş alanlarda kullanılan makinelerin insan sağlığı üzerinde olumlu ve olumsuz birçok etkisi bulunmaktadır. AB, geliştirdiği ve sanayicilerin uymasını zorunlu olarak koştuğu CE belgesi ile insanlara önem verdiğini göstermektedir. Gelişmiş tüm ülkeler, halklarını korumak, güvenliklerini temin etmek v e çevre haklarına saygın olduklarını kanıtlamak için bazı yasalar getirmişlerdir. Özellikle de ihracat ve ithalat alanında alınan bazı kararlar ve çıkartılan bazı yasalarla da bunu doğrulmaktadır. Sadece AB ülkelerinde değil, Türkiye’de de uyulması gereken bir yasa olarak 1996 yılından bu yana zorunlu koşulan belge, sadece insan hayatını koruma altına almamaktadır. Bu yasanın getirilmesinden önce, ülkemizdeki üreticiler, kolay bir şekilde AB pazarlarında ürünlerini pazarlama hakkına sahip değillerdi. AB ile ülkemiz Gümrük Birliği arasında imzalanan bu anlaşma sayesinde hem insana saygın bir ülke olduğumuz daha rahat kanıtlanmış oldu hem de ülke ekonomisi adına büyük gelişmeler kaydedilmeye başlandı.

CE İşaretinin avantajları nelerdir?

Bir ürünün daha geniş yelpazede insanlara sunulabilmesi için uygunluk testlerinden geçirilmesi gerekmektedir. Bu uygunluk testi, üreticilerin kendi başlarına belirlediği kriterler doğrultusunda yapılmamaktadır. Bunun yerine ihracatın yapılacağı ülkelerin belirttiği yasalara uyum sağlayarak elde edilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi AB ülkelerinde ürünlerin serbest dolaşım hakkına sahip olabilmesi için geliştirilen CE belgesi veya CE işareti, ürünlerin üzerinde olduğunda, üreticiler ürettikleri ürünleri AB ülkelerinde kolaylıkla pazarlayabilme hakkına sahip olmaktadır. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için arayın.