Bizden Biri

8 Mart Dünya Kadınlar gününe bir hafta kala yayınladığımız bültenimizde Szutest ailesinin değerli kadın çalışanlarından Sevda Büyükbaltacı, Zeynep Nihan Yadeli Yeşildal ve Ayşe Demir ile röportaj yapıp sizlerle paylaşmak istedik.

Sevda BüyükbaltacıSevda Büyükbaltacı

İstanbul’da doğan Sevda Hanım, çocukluğunun bir kısmını İstanbul’da bir kısmını ise aşığı olduğu İzmir’de geçirmiş. Bursa Uludağ Üniversitesi’nden Gıda Mühendisi olarak mezun olduktan sonra, bir yıl ABD’de Florida’da yaşamış. Yurda dönünce iş hayatına atılmış. Yaklaşık 10 yıl boyunca gıda üretim firmalarında kalite yöneticisi olarak çalıştıktan sonra uygunluk değerlendirme sektöründe hem saha faaliyetlerinde hem de kalite yönetiminde deneyim kazanmış. Szutest ailesine 2019 yılında kalite departmanındaki görevi vesilesiyle katıldı.

Röportajımız esnasında kitaplardan veya yazarlardan konuştuk. Zira kendisi kitap okumayı çok sevdiğini belirtti. Joanne Greenberg’in Sana Gül Bahçesi Vadetmedim kitabını en sevdiği kitaplardan biri olarak tanımladı. Şimdilerde kişisel gelişim ve polisiye türündeki kitaplara çok ilgi duyduğunu belirtiyor.

Sevda Hanım’ın çocukluk hayali, çocukların eğitimiyle ilgili bir şeyler yapmakmış. Bu günlerde kimsesiz çocukların eğitimi ve bakımını üstlenen Koruncuk Vakfı ve Lösev’e elinden geldiğince yardımda bulunduğunu belirtti. Hayatını müzikle iç içe yaşadığını söyleyen Sevda Hanım dans etmeyi çok sevdiğini ve bu yolla stres attığını söylüyor.

Ayşe DemirAyşe Demir

İzmir’de doğan Ayşe Hanım çocukluğunu ve gençliğini bu kentte geçirmiş. Buca Lisesi’nden mezun olduktan sonra döviz sektöründe çalışmış. 1999 yılında aşık olduğu eşinin yanına İstanbul’a gelin gelmiş ve o yıldan beri İstanbul’da yaşıyor. 2019 yılından beri Szutest ailesinin idari işler departmanında çalışıyor.

Hayatını tamamen onlara adadığını belirttiği 16 yaşındaki Ali Baran ve 19 yaşındaki Dilan Zeynep isimli iki tane evlat sahibi olan Ayşe Hanım, ailesiyle birlikte sosyal faaliyetler yapmayı, birlikte yemek yemeği ve sinemaya gitmeyi çok sevdiğini belirtiyor.

Ayşe Hanım’ın hayatındaki en mutlu anı, annelik duygusunu yaşadığı anlar olarak tanımlıyor. Hayatında en çok istediği şey, çocuklarının iyi bir iş hayatı ve kariyeri olması. Güler yüze ve karşılıklı saygıya çok önem veren Ayşe Hanım işini severek yaptığını, Szutest’in misafirlerini kendi evindeki misafirler gibi ağırladığını belirtiyor. Ayşe Hanım, çalışma arkadaşlarını çok sevdiğini de özellikle belirtti.

Zeynep Nihan Yadeli YeşildalZeynep Nihan Yadeli Yeşildal

İstanbul Üsküdar’da doğup çocukluğunu Göztepe’de geçiren Nihan Hanım, hayatı boyu İstanbul’da yaşamış. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Malzeme Metalürji Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra yine Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Malzeme Bilimi üzerine yüksek lisansını tamamlamış. Bir yandan okul hayatına devam ederken bir yandan da medikal sektöründe üretim deneyimi kazanmış. 2008 yılında Szutest’te profesyonel kariyerine ilk adımını attı. Hali hazırda Medikal Departmanı’nda planlama koordinatörü ve baş denetçi olarak görev yapıyor.

Şirketimizin eski çalışanlarından Caner Yeşildal ile 2009 yılında evlenen Nihan Hanım’ın, 7 yaşında Nazlı Derin ve 6 yaşında Kaan Bulut isminde, gözü gibi baktığı iki çocuğu var. Nihan Hanım’a profesyonel kariyeri ile aynı anda iki çocuk sahibi olmanın zorluklarını sordum. Kendisi bu durumun tam bir ikilem olduğunu, hem çocuklarına âşık olduğunu hem de işini çok sevdiğini, iki tarafı da elinden geldiğince en iyi şekilde ilerlettiğini söyledi. İş ve aileye ayırdığı vakitten kalan kısıtlı zamanlarda ise psikoloji, polisiye ve biyografi türü kitaplar okumayı sevdiğini belirtti.

Nihan Hanım hayatında en mutlu olduğu anı, üniversiteden mezun olduğu gün olarak tanımlıyor. Çocukluk hayali deniz subayı olmakmış. Harp Okulu sınavını kazanmış olmasına rağmen sağlık kriterlerinden dolayı kabul edilmediği günü, hayatının en büyük hayal kırıklığı olarak hatırlıyor. Tatil zamanlarında, özellikle tarihi yapıları ziyaret etmeyi ve farklı kültürleri öğrenmeyi seven Nihan Hanım kendisini aynı zamanda bir gezgin olarak tanımlıyor.